Aby zrozumieć styl industrialny należy myślami powrócić do pierwszych opuszczonych fabryk, adaptowanych początkowo przez artystyczną bohemę. Surowy design wysuwający na pierwszy plan szkielet budynku to podstawa tej estetyki. Widać tutaj wpływ wystroju fabryk i magazynów, który z kolei ma swoje źródło w rewolucji przemysłowej przypadającej jeszcze na połowę XIX wieku (pokrewne źródła ma styl minimalistyczny czy skandynawski - artykuł już wkrótce).
Odtworzenie stylu industrialnego w domu czy mieszkaniu na pewno jest łatwiejsze w lokalach, które powstały na bazie pofabrycznych budynków. Doskonałym przykładem w zielonogórskiej przestrzeni są lofty przy ulicy Fabrycznej, w których od lat ‘40 XIX wieku do wczesnych lat wieku XX, znajdowały się zakłady włókiennicze. Sporych rozmiarów kompleks budynków przeszedł metamorfozę i u progu XXI mieszkania w stanie deweloperskim trafiły na rynek nieruchomości.
Nie ukrywam, że mieliśmy chrapkę na urządzenie chociaż jednego z loftów przy ul. Fabrycznej i udało się! W 2020 oddaliśmy w ręce naszych Klientów dwa gotowe mieszkania urządzone w stylu industrialnym:
Osią naszych prac były odsłonięte i odrestaurowane elementy konstrukcyjne. Widoczne żeliwne belki, kolumny, łukowe duże okna w metalowej ramie to tylko część estetycznej struktury wykorzystanej podczas projektowania przestrzeni w stylu industrialnym. Otwarty plan i wysokie sklepienia zostały podzielone przy pomocy odpowiedniego rozmieszczenia mebli oraz rozplanowania ścianek działowych. Całość podkreśla i dopełnia odsłonięta czerwona cegła, popularny znak stylu przemysłowego. Nadaje lokalom mieszkalnym loftowy, nowojorski styl.
Estetyka industrialnego wystroju wnętrz łączy się w dużej mierze z minimalizmem. Wykorzystywane dodatki i tkaniny są częściej jednobarwne, wzorzystych elementów jest niewiele. W aranżacjach pojawiają się elementy betonowe, naturalne drewno, stal i metal. Kluczowym elementem industrialnej aranżacji wnętrz jest oświetlenie – gołe żarówki, przemysłowe lampy z upcyklingu oraz ich imitacja, długie pojedyncze lub pogrupowane czarne kable i odsłonięte mocowania. Imponującym zwieńczeniem stylu przemysłowego w naszych projektach jest widoczna konstrukcja spiralnych schodów, w których stopnie wykonane są z ażurowej czarnej stali osadzonej na oryginalnej żeliwnej belce.